اخبار, چرتکه, مسابقات

ششمین دوره مسابقات کشوری محاسبات ذهنی با چرتکه شهریور 1400

ششمین دوره مسابقات کشوری محاسبات ذهنی با چرتکه

ششمین دوره مسابقات کشوری محاسبات ذهنی با چرتکه شهریور 1400


مدیرعامل و موسس مؤسسه ذهن نو از برگزاری ششمین دوره مسابقات کشوری محاسبات ذهنی با چرتکه خبر داد و گفت: امسال به دلیل شیوع کرونا این رقابت‌ها به صورت آنلاین و با حضور 852 دانش اموز در سه گروه سنی برگزار می‌شود.
به گزارش سرویس اجتماعی صبح ملت نیوز ، نعمت میرزایی، مدیرعامل و موسس مؤسسه ذهن نو در نشست خبری ششمین دوره مسابقات کشوری محاسبات ذهنی با چرتکه امروز به صورت زنده از طریق صفحه این موسسه در اینستاگرام برگزار شد، با اشاره به اینکه محاسبات با چرتکه از سال ۹۴ کلید خورد، اظهار داشت: مؤسسه ذهن نو در سال ۹۴ ثبت شد و کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد. اولین دوره مسابقات محاسبات ذهنی با چرتکه نیز از سال ۹۵ به صورت حضوری برگزار و هر سال این مسابقات برپا شد.
وی با بیان اینکه در دو سال اخیر با توجه به شرایط جهانی و شیوع کرونا مسابقات محاسبات با چرتکه به صورت آنلاین تدارک دیده شد، افزود: سال گذشته برای نخستین بار این مسابقات به صورت آنلاین برگزار شد و امسال نیز ششمین دوره این رقابت‌های کشوری با حضور ۸۵۲ نفر از دانش‌آموزان برتر استانی ۱۲ شهریورماه از ساعت ۹ تا ۱۷ برگزار خواهد شد.
میزرایی با اشاره به اینکه محاسبات با چرتکه اولین بار در ژاپن طراحی و اجرایی شد، ادامه داد: این مسابقات مثل سایر مسابقات جهانی است؛ به طوری که دانش‌آموزان ابتدا در مرحله استانی رقابت می‌کنند و بعد از آن برگزیدگان وارد مرحله کشوری می‌شوند و در نظر داریم پس از آن مسابقات جهانی را نیز برگزار کنیم.
میرزایی درباره هدف از برگزاری مسابقات محاسبات ذهنی را سنجش ذهنی دانش اموزان برتر عنوان کرد و گفت: هدف از برپایی این مسابقات این است دانش آموزان خود را بسنجند که در کدام مرحله قرار دارند و بعد نخبگان را پیدا کرده و برنامه ریزی برای پرورش آنها داشته باشیم.
وی با بیان اینکه چرتکه در گروه سنی ۵ تا 7 و 8 تا 12 و ۱3 تا ۱۵ سال برگزار می‌شود، ادامه داد: این مسابقات در سه گروه سنی A، B و C و برای محاسبات جمع و تفریق، ضرب و تقسیم و جذر و اعشار برنامه‌ریزی شده است. همچنین در سال‌های گذشته که مسابقات به صورت حضوری برگزار می‌شد، مدیران و مربیان به صورت حضوری داوری می‌کردند اما از سال گذشته با شیوع کرونا که مسابقات به صورت غیرحضوری وآنلاین برگزار شد، سوالات و پاسخ آنها مشخص بود و پس از پایان زمان رقابت‌ها خروجی پاسخنامه‌ها مشخص بود و افراد در رده بندی خاص مشخص شدند.
مدیرعامل و موسس ذهن نو با اشاره به اهمیت آموزش با چرتکه گفت: محاسبات ذهنی با چرتکه تک بعدی نیست و دو نیم کره ذهن فعال می‌شود. در تمرین شنیداری دانش آموز می‌شنود و می‌بیند و آن را وارد می‌کند. بنابراین سه حس شنوایی، بینایی و لامسه را فعال می‌کند.
وی درباره دلیل عدم اموزش این نوع محاسبات، خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش این نوع آموزش را رد نکرده است؛ بلکه فقط در مدارس دولتی اجازه تدریس آن وجود ندارد و در مدارس غیردولتی چرتکه به عنوان درس فوق برنامه تدریس می‌شود. علاوه بر این، ما مجوز اموزش و پرورش را داریم و بر اساس آن فعالیت می‌کنیم.
میرزایی با بیان اینکه ما فقط چرتکه را اموزش نمی‌دهیم بلکه انواع روبیک و رباتیک و سازه بازی را داریم، خاطر نشان کرد: همزمان با شیوع کرونا مدافعان اموزش هم دست از آموزش برنداشتند تا دانش اموزان را پیشرفت دهند. به همین دلیل آموزش تعطیل نشد.
وی با اشاره به اینکه ما برای اینکه نخبه های کشور را پیدا کرده و برنامه ریزی کنیم تا چگونه استعدادشان پرورش پیدا کند این مسابقات را برگزار می‌کنیم، گفت: نکته قابل توجه در این رقابت‌ها این است که دانش اموزان با هم سن و سالان خود مسابقه می‌دهند. همچنین افراد اول با چرتکه کار می‌کنند، بعد تصوبرسازی می‌کنند و تصویر سه بعدی در ذهن می‌سازند که این امر باعث افزایش تمرکز و تجزیه و تحلیل انها می‌شوند.برهمین اساس، بچه ها ماشین حساب نمی شوند بلکه اعتماد به نفس بالاتری پیدا می‌کنند.
میرزایی با بیان اینکه امسال ششمین سالی است که در سطح ملی محاسبات با چرتکه برگزار می‌شود، تصریح کرد: هر سال این مسابقات بهتر از گذشته بوده است؛ به طوری که سال اول ۲۰۰ و امسال ۸۵۲ دانش آموز شرکت کردند که حدود ۵۰ نفر شرکت‌ کنندگان دانش اموزان ایرانی خارج از کشور هستند که همچنان با مربی خود ارتباط مستمر برای پرورش ذهن دارند؛ تا جایی که از کشورهایی همچون هلند، امارات و کانادا که ایرانیان مقیم سایر کشورها هستند که در این مسابقات شرکت می‌‎کنند.

خبرگزاری: مهر- ایسنا – پانا – باشگاه خبرنگاران جوان – آنا – تسنیم – برنا – دانشجو – موج
روزنامه : جوان – گیتی آنلاین – جهانی خبر – جامعه ایده آل – تکریم خبر – فرهیخته گان – صبح ملت

Views: 7

دیدگاهتان را بنویسید