آموزش, کودکان, مجله ذهن نو

مشق نوشتن کودکان

مشق نوشتن کودکان

 

بهترین روش برای مشق نوشتن کودکان


اگر فرزند کوچک دارید ، حتما بارها و بارها با مشکلات مشق نوشتن او مواجه شده اید . بسیاری از کودکانی که تازه به مدرسه رفته اند، به شدت در این مورد مقاومت می کنند . آن ها دوست دارند که تمام بازیگوشی های خود را قبل از مشق نوشتن انجام دهند و در نتیجه همیشه آن را به آخر وقت موکول می کنند.گاهی اوقات نیز مجبور می شوید که به زور و اجبار متوسل شوید تا آن ها را مجبور به دو کلمه مشق نوشتن کنید.قصد داریم که راهکارهایی را به شما معرفی کنیم تا در مشق نوشتن کودکان تان تاثیر بیشتر و بهتری بگذارد . فرقی ندارد که کودکتان به مهد کودک می رود یا در حال سپری کردن دوران مدرسه است . در هر صورت این روش ها برای او کارآمد خواهد بود.

  1. انجام دادن کارها در سریع ترین زمان ممکن برای همه سودمند است.

روزهایی را تصور کنید که در عصر آن هیچ کاری برای انجام دادن ندارید . می بینید که در این روزها چه حس خوبی دارید . حال آن را به فرزند خود یاداوری کنید . در چنین زمان هایی بهتر است که به فرزند خود یک بازه و چارچوب زمانی مناسب بدهید.

مثلا به او بگویید که می تواند از ساعت سه تا پنج به تفریح بپردازد و هیچ مسئولیتی در این زمان ندارد . این کار باعث می شود که او کارهایش را زودتر انجام دهد تا در این تایم ، زمان کافی برای بازی یا استراحت را داشته باشد . به او بگویید که در این قانون ساعت پنج زمانی است که باید کار را شروع کند . حتی اگر شما منزل نباشید هم او باید به این قانون پایبند باشد.

2 .یک لیست تماس تهیه کنید و به فراموش کردن کودکتان کمک کنید.

از فرزند خود بخواهید که شماره تماس سه الی چهار نفر از همکلاسی هایش را داشته باشد تا در صورت فراموش کردن تکالیف از او بپرسد و بهانه ای برای انجام ندادن مشق هایش نداشته باشد.

3 .اعتماد بنفس او را بسازید ، که برای کودکان استرسی بهترین راه است.

زمانی که کودکان کاری را به درستی انجام نمی دهند ، احساس می کنند که به اندازه کافی باهوش نیستند . در نتیجه افکار منفی در فکر او نقش می بندد . این می تواند ریشه بسیاری از مشکلات در زندگی آینده او باشد.

پس برای جلوگیری از این اتفاق به او اعتماد بنفس دهید و بیشتر در مورد توانایی ها و تلاش و موفقیت هایش صحبت کنید و به او یاد بدهید که هر کسی ممکن است مرتکب اشتباه شود.

4 .کار را برای او نصف کنید

گاهی اوقات با بررسی رفتار و ویژگی های کودک متوجه می شوید که مشکل او در انجام دادن تکالیف این است که بخشی از درس را نمی فهمد یا این که قسمتی از مشق ها یا تکالیف برای او گنگ است و هنوز برای آن آمادگی ندارد.

گاهی اوقات نیز مشکل این است که کودک از کلاس های طولانی مدرسه ، ژیمناستیک و یا کلاس های هنری خسته شده است . در این مواقع بهتر است که مشکل او را شناسایی کنید.

اگر در فهم مفاهیم درسی مشکل دارد با معلم او صحبت کنید . بخشی از تکالیفش را برای او توضیح دهید و کار را برای او نصف کنید . همچنین می توانید تعداد کلاس های او را در طول روز کمتر کنید تا کمتر با خستگی جسمی و ذهنی مواجه شود.

5.محیط را برای او دلپذیر و لذتبخش کنید

بعضی از تغییرات ساده در اتاق او می تواند انگیزه اش را تا چندین برابر افزایش دهد و همچنین حضور خود را از او دریغ نکنید . برای کودکان بین 7 تا 11 سال باید سعی کنید که کار خود را کمتر کنید و مدت زمان بیشتری را در کنار او سپری کنید.

6 .فیدبک یا بازخوردهای مثبت خود را به او نشان دهید

سعی کنید که اشتباهات کودک خود را تصحیح کنید . به او تاکید کنید که می تواند بهترین از این ها باشد اما مهم ترین کاری که باید انجام دهید، این است که بازخوردهای مثبت به او بدهید. مثلا زمانی که حتی در یک درس راحت نمره خوبی کسب می کند ، او را تشویق کنید و از او تعریف و تقدیر کنید.

7 .زمان هایی که گله و شکایت می کند، اتاق را ترک کنید

گاهی اوقات کودکتان در حین انجام تکالیف از شما گله و شکایت می کند ، در این مواقع بهتر است که آرامش خود را حفظ کنید و خودتان به این تنش ها دامن نزنید . به جای آن کمی کودک را آرام کنید و اتاق را ترک کنید تا بتواند با خودش کنار بیاید و هرگز کلافگی های او را مورد عتاب و سرزنش قرار ندهید.

8. برای او ساعت تنظیم کنید تا کارهایش را به تعویق نیاندازد

می توانید ساعت را برای او تنظیم کنید . مثلا هر زمانی که می خواهد استراحت کند ، به او یک ربع استراحت بدهید و به او یاد دهید که چگونه ساعت را تنظیم کند تا سر یک ربع زنگ بزند و شما مجبور به گوشزد کردن به او نباشید.

9 .برنامه ریزی کنید و برنامه ریزی کردن را به او یاد دهید

برای فرزند خود یک بازه زمانی تعیین کنید . زمان هایی که فرزند در کلاس های پایین تر می باشد ، سعی کنید که خودتان برای او برنامه ریزی کنید و سپس یک تقویم ماهانه و هفتگی برای او تهیه کنید.

این کار باعث می شود که ذهن او کم کم با برنامه ریزی آشنا شود و بتواند این برنامه ریزی را در سنین بالاتر انجام دهد . خودتان نیز از همان سن شروع به آموزش دادن تقسیم وقت و زمان به او کنید.

10 .به او فرصت بدهید

بعضی روزها هستند که کودک شما کامل از برنامه عقب می ماند . در این زمان ها نباید او را برای شروع کردن برنامه اش هل کنید و یا به او اضطراب دهید . سعی کنید که آرامش را به او برگردانید تا راحت تر برنامه ریزی کند.

برای عقب نیفتادن از برنامه نیز می توانید به او راهکار دهید.

11 .معلم او را بشناسید و با متد او آشنا باشید

در کنار تمام راهکارهایی که در بالا گفتیم، باید با معلم او نیز در مورد تکالیف ، نحوه درس دادن و مشکلات فرزند خود صحبت کنید . با او هماهنگ باشید و فرزند خود را سردرگم نکنید . حتما در تمام جلسات اولیا و مربیان شرکت کنید و نسبت به این قضیه بی تفاوت نباشید.

12 .برای بازی کردن او نیز زمان مناسب اختصاص دهید.

بیش از حد برنامه ریزی خود را خشک و جدی نکنید . اوقاتی را هم برای بازی و تفریح او در نظر داشته باشید.

13. سعی کنید که میزان حواس پرتی او را به حداقل برسانید.

این موضوع به این معناست که زمانی که کودکتان در حال درس خواندن است ، صدای تلویزیون، موسیقی و یا تلفن را زیاد نکنید تا حواس او پرت نشود.

 

14 . سعی کنید که یک منبع انگیزه برای او باشید .

با خوش رویی ، تشویق کردن ، جایزه خریدن و مهربانی یک منبع انگیزشی برای کودک خود باشید.

15.خودتان نیز برای او الگو باشید

زمانی که خودتان به حرف ها و راهکارهایی که به او می دهید ، عمل نکنید ، نباید از کودکتان توقع داشته باشید . پس خودتان نیز در زندگی کارهایتان را با برنامه ریزی پیش ببرید.

اگر دیدید که با رعایت تمام راهکارهای بالا باز هم مشکل سر جایش باقی بود و کودک شما هنوز از انجام دادن مشق ها و تکالیفش سر باز می زد ، حتما به یک مشاور کودک و یا نوجوان مراجعه کنید و این موضوع را نادیده نگیرید تا در آینده به او آسیب نزند.

16. اجازه دهید فرزندتان برنامه ریزی کند

بگذارید فرزندتان، خودش برنامه درسی را برای خود بنویسد . این کار به تقویت شخصیت فرزندتان کمک می کند پس از او بپرسید می خواهد چه زمانی، کجا و چگونه به انجام تکالیف درسی خود بپردازد و آیا ایده هایی برای مدیریت روند انجام تکالیف خود د ارد یا خیر.

اگر او ایده مشخصی نداشت، پیشنهادهایی بدهید و او را به مسیر درست هدایت کنید. با پرسیدن سوالاتی مانند اول عصرانه بخوری؟ یا می خواهی قبل از مشق نوشتن در حیاط پشتی بازی کنی؟ سبب شوید که او برنامه ای برای خود بنویسد و آن را در محلی مناسب نصب کند. بگذارید فرزندتان در هر کجا که راحت تر است به انجام تکالیف خود بپردازد.

17. به او بگویید تا تکالیفت را انجام ندهی نمی توانی تلویزیون ببینی

پس از پشت سر گذاشتن تعطیلات تابستانی و عادت مداوم با تلویزیون بودن در این مدت طولانی، کودکان به دیدن تلویزیون عادت می کنند. بنابراین از علاقه آنها به تماشای تلویزیون استفاده نمایید . به او بگویید اگر تکالیف خود را انجام ندهند، نمی توانند پای تلویزیون بنشیند و برنامه های دلخواهش را دنبال کند.

18. نقش ناظر را داشته باشید .

هیچگاه خودتان تکالیف کودک را انجام ندهید و فقط نقش ناظر را داشته باشید. زیرا تکالیف درسی برای معلمان نقش ابزاری را دارد که به وسیله آن می توانند میزان گیرایی دانش آموزان را بررسی کنندو با دادن تکلیف به بچه ها پی به اشتباهات آنها ببرند.

19. به فرزندتان اجازه دهید فقط سه سوال درباره تکالیف درسی خود بپرسد .

به فرزندتان اجازه دهید فقط سه سوال درباره تکالیف درسی خود بپرسد و باقی سوالات را خود انجام دهد یا دور مواردی که بلد نیست خط بکشد و آن ها را از معلم خود بپرسد.

20.صبر داشته باشید.

صبر و تامل داشته باشید تا فرزندتان خودش به تنهایی بتواند تکالیفش را انجام دهد . اگر فرزندتان به شما گفت که به کمک احتیاج دارد به او بگویید اگر با دقت و تمرکز کارت را انجام بدهی، مشکلی پیش نخواهد آمد.هر چقدر بیشتر صبر کنید، فرزندتان مجبورمی شود سوالات را بار دیگر بخواند و درباره آنها فکر کند . اینگونه فرزند مستقل تری خواهید داشت.

21. به او بگویید زمانش را مدیریت کند.

به فرزندتان بیاموزید که باید زمان خود را مدیریت کند و تا ابد برای انجام تکالیف خود وقت ندارد . او باید یاد بگیرد در زمان مناسب تکالیف خود را انجام دهد و از هرگونه بطالت و بازیگوشی بپرهیزد.

22.از معلم فرزندتان انتقاد نکنید

هرگز در مقابل کودک از معلمان و سیستم آموزشی مدرسه، انتقاد نکنید و سیستم آموزشی مدرسه و محل تحصیل وی را سبک و کم اهمیت نشمارید.مثلا اگر کودک شما از نوع تکالیف و نحوه انجام آن ها شکایت دارد به او نگویید با معلمت تماس می گیرم ، این تکلیف مسخره است.

23.بگذارید فرزندتان عاقبت کار خود را ببیند.

اگر فرزندتان نمی خواهد تکالیف خود را انجام دهد ، آنها را انجام دهید و بگذارید برای یک بار هم که شده آن را ناقص تحویل دهد و عاقبت این کار را خود تجربه کند و عواقبش را بپذیرد. معلم با روش خود او را تنبیه می کند و او می آموزد که باید تکالیف خود را انجام دهد.

Views: 4

دیدگاهتان را بنویسید