آموزش

تقسیمات عمر چرتکه

چرتکه قدیم چوبی

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” class=”” id=””]

تقسیمات عمر چرتکه

دوره اول-عصر باستان، از پانصد سال قبل از میلاد تا ۵۰۰ بعد از میلاد چرتکه‌اى به ‌نام سالامیس (Salamis) که سیصد سال قبل از میلاد در یونان باستان و چرتکه کلکولى (Calculi) و چرتکه دستى (Hand-abacus) پانصد سال قبل از میلاد مسیح در امپراتورى روم به ‌کار برده مى‌شد.

دوره دوم – عصر میانه، از ۵ میلادى تا ۱۴۰۰ میلادى چرتکه به ‌نام آپى سیس (Apices) – کوین – بوارد (Coin-board) – لاین بوارد (Line-board) به ‌کار برده مى‌شد.

دوره سوم – عصر جدید، از حدود ۱۲۰۰ سال بعد از میلاد تا عصر حاضر، چرتکه سان – پن، (Suan-pan) در چین و سوروبان (Soroban) در ژاپن و اسکت (Scet) در روسیه به ‌کار برده مى‌شد.

ساخت چُرتکه در عصر میانه در اروپا آغاز شده بود. راهنماى هر دو چُرتکه سان – پن و چُرتکه دستى روم اخیراً در یک حفارى به ‌دست آمده و معلوم شد که متعلق به Aztec ( Mesoamerican)، اقوام آزتک (Nepohuaktzitzin) در عصرى بین سال‌هاى ۱۰۰۰- ۹۰۰ قبل از میلاد بوده است. قبایل آزتک چرتکه را از چوب ذرت و رشته‌هاى قوى آن براى ساختن نوعى چرتکه به ‌کار مى‌بردند.

در هزاره دوم چُرتکه در حدود ۱۲۰۰ سال بعد از میلاد در چین پدید آمد و به آن سان – پن مى‌گفتند و در حدود ۱۶۰۰ بعد از میلاد رو به تکامل رفت. آغاز استفاده از چرتکه در ژاپن از طریق کُره شروع شد.

ژاپنى‌ها به چرتکه سوروبان (Soroban) مى‌گفتند.چوب اولین ماده‌اى بود که براى ساختن چهارچوب و مهره‌ها به ‌کار برده شد. ستون‌ها از مفتول فلزى که از میان مهره‌ها عبور کرده به دو طرف ضلع طولى چهارچوب متصل شده است.

مهره‌هاى چوبى به علت سبک بودن در سرعت بخشیدن به محاسبه از چوب ساخته مى‌شد. مهره‌ها را شبیه به عدسى مى‌ساختند تا فواصل بین دو مهره بر روى جاى انگشت و حرکت سریع مهره‌ها ایجاد شود.سیستم ارزش مهره‌ها بستگى به طراحى آن دارد.

معمولاً اکثر آنها سیستم ده‌دهى دارند و براى اجزاء کمتر از واحد ستون‌هاى اعشارى یا (Decimal) را دارا مى‌باشند. حرکت مهره‌ها با انگشت چهارم نزدیک به شست و خود شست انجام مى‌گرفت. چرتکه‌اى که در ۱۲۰۰ سال بعد از میلاد مسیح در ژاپن ساخته و به‌ کار برده مى‌شد به‌ نام سوروبان (Soroban) معروف بود.

این چرتکه داراى دو بخش بود، بخش بالائى و بخش پائینی، چرتکه داراى ۱۲ ستون چوبى یا فلزى بود. مهره‌هاى طبقه بالا هر یک داراى ارزش عدد ۵ و هر ستون از دست راست داراى اجزاء ارزش زیر واحد یا ارزش اعشارى هستند. و از ستون ششم به ترتیب ارزش یک‌ها – ده‌ها – صدها – هزارها – ده‌هزارها – صدهزارها و یک‌میلیون‌ها مى‌باشد.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

دیدگاهتان را بنویسید