رباتیک

مزایای یادگیری رباتیک در مدرسه

مزایای یادگیری رباتیک در مدرسه

آموزش رباتیک این امکان را برای دانش آموزان فراهم می­کند تا مهارت­ های مختلف را به روش ­های گوناگون فرا گیرند. اما یادگیری رباتیک در مدرسه با فواید دیگری همراه است:

برنامه نویسی آسان

یادگیری رباتیک باعث تقویت مهارت­ ها و افزایش دانش کودکان می­­شود به این صورت که کودکان با طراحی، مونتاژ، ساخت و راه اندازی ربات­ ها می­توانند مهارت و دانش خود را افزایش ­دهند. این کار برای کودکان و دانش آموزان سرگرم کننده است چراکه به راحتی می­توانند با پردازش­ ها و مراحل الکتریکی و مکانیکی به طور مستقیم آشنایی پیدا کنند.

در واقع، اگر برنامه نویسی به روش­ های «سنتی» آموزش داده شود، ممکن است بسیار سخت و کسل­ کننده باشد. اما از آنجائی­که دانش آموزان یاد می گیرند چگونه یک ربات را کنترل کنند، پس با تجربه و درک سریع می­فهمند که ربات­ ها قادر به انجام چه کارهایی هستند.

یک فناوری کمکی برای مدرسه رفتن

مزایای یادگیری رباتیک در مدرسه

یادگیری رباتیک، راه حلی مفید برای دانش آموزانی است که نمی­توانند به مدرسه بروند. از آنجائی­که دنیای فناوری هر روز متحول می­شود، دنیای آموزش از فرصت ­های ناشی از اختراعات، ابزارها و اکتشافات جدید بهره ­مند خواهد شد.

ربات­ ها می­توانند دانش آموزانی که به دلیل مشکلات فیزیکی نمی­توانند در کلاس حضور داشته باشند، به کلاس بیاورند که در غیر این صورت قادر نخواهند بود در کلاس شرکت کنند. مثلا دانش آموزانی را در نظر بگیرید که به دلیل آلرژی سخت یا استراحت پس از عمل نمی­توانند به مدرسه بروند. اما می­توانند به کمک ربات شخصی خود تجربه­ی حضور در یک “مدرسه­ ی واقعی” را کسب کنند: این دستگاه به مدرسه می­رود و از طریق یک سیستم داخلی کنفرانس ویدئویی، دانش آموزان را به کلاس می­برد.

سطوح جدیدی از یادگیری برای دانش آموزانی که نیازهای خاصی دارند

در کلاس درس، ربات ­ها به دانش آموزانی که نیازهای خاصی دارند در افزایش تجربه­ ی یادگیری، دسترسی به اطلاعات و محتوای آموزشی کمک می­کنند. ربات­ ها را می­توان طوری برنامه­ ریزی کرد که تمام نیازهای شخصی را برآورده سازند. به طور مثال، ربات­ ها می­توانند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کنند تا مهارت ­های ارتباطی و اجتماعی را یاد بگیرند و با دستگاه ­های خاصی ارتباط برقرار کنند که پاسخ ­ها و کارهای خود را با واکنش­ های این کودکان هماهنگ می­سازند. دانش آموزانی که از اختلالات رشد و نقص توجه رنج می­برند، می­توانند همراهی همیشگی داشته باشند یا یاد بگیرند که چگونه تمرکز خود را حفظ کنند. این احتمالات بی ­انتها هستند.

افزایش مهارت­ ها برای آینده

مزایای یادگیری رباتیک در مدرسه

رباتیک، دانش آموزان را برای کارهای رقابتی در آینده آماده می­کند. دانش آموزان می­توانند با برنامه­ ریزی ربات­ ها دریابند که آیا استعدادها و علایقشان با مهارت­ های لازم برای مشاغلی که بازار کار آینده را تعیین می­کنند، هماهنگی دارند یا خیر؛ مشاغلی مانند برنامه نویسی، علم فناوری و مهندسی.

کار کردن با ربات­ ها، دانش آموزان را وادار می­کند تا شهود مهندسی را در خود پرورش دهند و بر یادگیری معنادار و مسئله محور از طریق یکپارچه سازی و استفاده از دانش خود تاکید ورزند. حل مشکلات به صورت راهبردی، تفکر محاسباتی، تفکر مرتبه بالاتر و استدلال منطقی و تحلیلی تنها چند نمونه از قابلیت هایی هستند که با کمک ربات­ های آموزشی حاصل می­ شوند؛ توانایی­ هایی که برای بسیاری از حوزه ­های حرف ه­ای ضروری هستند.

 برگرفته از وب سایت https://eu-acerforeducation.acer.com/innovative-technologies/how-robotics-improves-education-at-school/

دیدگاهتان را بنویسید