چرتکه

یادگیری چرتکه و پلی به عصر قدیم با آن

یادگیری چرتکه و پلی به عصر قدیم با آن

پلی بین دنیای مدرن یادگیری چرتکه و نظام آموزشی قدیم

یادگیری چرتکه فنی است که از طریق آن به راحتی به صورت ذهنی می توان چهار عمل اصلی ریاضی را به انجام رساند. تفاوتی نمی کند که شخص سواد خواندن و نوشتن دارد یا خیر؟ زیرا هر کسی که شرایط استفاده از چرتکه را بداند به راحتی می تواند از این وسیله کار آمد به منظور محاسبات مالی خود بهره بگیرید.

بر فرض اگر بخواهیم بر اساس نظریه های ارائه شده بر یکی از بحث های یادگیری این وسیله کار آمد اشاره ای داشته باشیم می توانیم به شرایط افراد نابینا پلی بزنیم. زمانی که فردی بینایی ندارد و به راحتی شبیه افراد عادی توان خواندن و نوشتن را ندارد می تواند از خط بریل برای این مهم بهره بگیرد.

این فرد تصویر دقیق و درستی از اعداد در ذهن ندارد، اما به راحتی با استفاده از لمس کردن چرتکه می تواند روند یادگیری را در خود تقویت کند و پس از طی شدن مدت زمان مشخصی که چرتکه در ذهن او نقش بسته به تخیل کردن آن بپردازد و محاسبات را با استفاده از تفکرات ذهنی خود بدون نیاز به چرتکه به انجام برساند.

یادگیری به سبک قدیم در عصر جدید با چرتکه

چرتکه چه نیازهای را در دنیای مدرن امروز مرتفع می کند؟ در دنیای مدرن امروز اکثر کودکان و دانش آموزان از وسیله های پیشرفته بسیار متفاوتی به جهت استفاده در فرایند یادگیری خود بهره می گیرند. این وسایل الکترونیکی می تواند یک گوشی موبایل، تبلت، لب تاب یا کامپیوتر باشد که در کسری از ثانیه با استفاده از نرم افزارهای متفاوت سبب می شود دانش آموزان بتوانند فرایند محاسبات مالی خود را برای درس ریاضی به انجام برسانند.

از آنجایی که این قبیل وسایل تنها به حل مسئله می پردازند و جواب نهایی را برای دانش آموز به همراه دارند در اصل هیچ روند یادگیری به درستی طی نمی شود؛ اما با استفاده از چرتکه دانش آموز بدون اینکه از نرم افزار خاصی کمک بگیرد به سبک قدیم به حل مسئله می پردازد.

چرتکه سبب می شود حس خلاقیت و نوآوری در دانش آموز تقویت پیدا کند و بدون نیاز نرم افزارهای مدرن امروز خود به حل مسئله بپردازد. محاسبات مالی در کسری از ثانیه با طی شدن پرسه ای ساده برای دانش آموز صورت می گیرد و این امر سبب تقویت اعتماد به نفس دانش آموزد در فرایند یادگیری می شود.

 مزیت های بهره گیری از چرتکه

 چرتکه با توجه به اینکه یک ابزار کار آمد بسیار قدیمی است اما در دنیای مدرن امروز حرف های بسیاری با خود به همراه دارد. اگر دانش آموز شما به هر دلیلی در درس ریاضی دچار مشکل شده است و شما تمام راه ها را برای بالا بردن سواد او در درس ریاضی به کار گرفته اید برای شما یک پیشنهاد جدید داریم. به شما توصیه می کنیم کلاس های آموزشی چرتکه را نیز امتحان کنید بدون تردید پس از طی شدن فرایند یادگیری شگفت زده خواهید شد.

چرتکه مزیت های بسیاری را از آن کودک شما می کند. در ابتدا می توانید به بالا رفتن سواد ریاضی در دانش آموز اشاره ای داشته باشیم. مهارت آموزی با استفاده از این فن سبب می شود اعتماد به نفس حل مسئله در کودک شما افزایش پیدا کند و سخت ترین صورت مسئله ها در کوتاه ترین زمان ممکن حل شود.

دانش آموز تمرکز بیشتری را به دست می آورد زیرا مجبور است از ذهن خود در فرایند حل مسائل ریاضی کمک بگیرد. شکل گیری مفهوم و مهارت های حل مسئله به طرز چشم گیری افزایش پیدا می کند و دیگر دانش آموز از کلاس درس ریاضی فراری نخواهد بود.

 چه عملیاتی را با استفاده از چرتکه می توان انجام داد

چرتکه این مهم را برای دانش آموز فراهم می آورد که بدون نیاز به ماشین حساب در مدت زمان بسیار کمتری به نسبت ماشین حساب فرایند محاسباتی را به انجام برساند. جمع، تفریق، ضرب و تقسیم چهار عمل اصلی ریاضی است که با استفاده از چرتکه به انجام می رسد.

بر فرض اگر برای جمع کردن سی عدد چهار رقمی نیاز به مدت زمانی در حدود سه دقیقه برای ماشین حساب زدن است. با استفاده از چرتکه دانش آموزد شاید در مدت زمان بیست ثانیه ای بتواند به جواب نهایی دست پیدا کند.

امید است با پل زده به فنون قدیم در عصر جدید فرایند سواد آموزی کودک شما شکل اصیل تری به خود گرفت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید