رباتیک

رباتیک

رباتیک

رباتیک

آموزش رباتیک ، در حال حاضر یکی از رشته های جذاب برای کودکان و نوجوانان است ، چون رشته رباتیک با توجه به رشد علم و تکنولوژی در دنیا ، در آینده یکی از مهمترین شاخه های علم خواهد بود وعلاوه بر آن ،کار کردن و ساختن ربات باعث رشد تفکر و خلاقیت در کودکان می شود .

 

ایجاد خلاقیت با آموزش رباتیک

با یادگیری رباتیک ، زمینه ایجاد خلاقیت را برای کودکان خود فراهم خواهیم کرد .شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان همراهی والدین را می طلبد چرا که با هدایت و راهنمایی در کنار آموزش ،مسیر پیشرفت برای آنها فراهم خواهد شد.

لذا در این راه مهم قدم نهادیم تا دنیای رباتیک را به کودکانمان معرفی کنیم و با ایجاد بستر مناسب در جهت آماده سازی آینده درخشان آنها کوشا باشیم.در این راستا موسسه علمی آموزشی ذهن نو  با هدف هدایت، آموزش و رشد استعدادهای نهفته، همزمان با بالا بردن توانایی هایی ایده پردازی و خلاقیت علمی و طراحی عملی، برای هر گروه سنی ، دوره های آموزش رباتیک را برگزار می کند.

رباتیک چیست و اهمیت آن در رشد کودکان چقدر می باشد ؟

تصور ما از ربات ها ممکن است ماشین های بزرگ و خلاقانه ای باشد که حتی ممکن است غیر واقعی به نظر برسند؛ اما در واقع این طور نیست.
ربات ها در زندگی روزمره ما نقش مهمی ایفا می کنند؛
از ربات های مخصوص برای تمییز کردن استخرها گرفته تا ربات هایی که به عنوان اسباب بازی برای کودکان کاربرد دارند.
ربات ها در واقع روش های جذابی از کارهای دستی هستند که
برای آموزش مفاهیم کاربردی مانند ریاضیات و علوم مورد استفاده قرار می گیرند.

کمک آموزش رباتیک در پیشرفت کودکان

آموزش رباتیک به کودکان به عنوان یک سرگرمی در حال حاضر و به عنوان گام بزرگی در مشاغل و کارهای مهندسی در آینده برای کودکان محسوب می شود و آنها را به سمت موفقیت و پیشرفت در زندگی آینده شان سوق دهد.
آموزش رباتیک به کودکان می تواند به پیشرفت آن ها در زمینه ریاضیات، علوم، برنامه نویسی و مهندسی کمک بسیار زیادی کند که در این مطلب قصد داریم به کاربرد رباتیک  و فواید رباتیک در هر یک از زمینه های بالا بپردازیم:

کاربرد رباتیک کودکان در ریاضیات

درک مفاهیم ریاضی برای کودکان یک موضوع بسیار دشوار و پیچیده به حساب می آید و آموزش رباتیک به کودکان در درک مفاهیم ریاضیات در هر دو زمینه پایه و پیشرفته بسیار تأثیر گذار است.
ربات ها در واقع ابزارهای تعاملی هستند که کودکان را تشویق به فراگیری مفهومی ریاضیات می کنند.البته برخی از ربات ها نیز خود میتوانند ریاضیات را به صورت کاملا کاربردی به کودکان تدریس کنند.

کاربرد رباتیک در علوم پایه

علوم پایه در واقع قلب این رشته را تشکیل می دهند و در مطالعات ما از جهان ربات ها نقش بسیار مهمی را هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ طبیعی بر عهده دارند و به ما در درک این مفاهیم بسیار یاری می رسانند.
مریخ نورد ناسا یک ربات طراحی شده برای اکتشافات در این سیاره است و اطلاعات مربوطه را به زمین ارسال می کند.طراحی و ساخت ربات برای کودکان مفاهیمی را در زمینه قدرت ربات ها و نحوه عملکرد آن ها در اختیار کودکان قرار می دهد و مفاهیم زیادی را بر پایه علم و الکتریسیته و انرژی خورشیدی به کودکان آموزش می دهد.
ساخت ربات از ابتدا و مشاهده تأثیر موارد مختلف روی رفتار و کارکرد ربات ها، موجب آموزش جنبه های بنیادین رباتیک یعنی مشاهده و آزمایش برای کودکان می گردد.

کاربرد رباتیک در برنامه نویسی

برنامه نویسی و کدنویسی کامپیوتر واژه هایی دور از ذهن کودکان هستند .اما رباتیک به آنها کمک می کند تا تصویری ساده تر از این واژه ها را تجربه کنند .امروزه کامپیوتر در زندگی روزمره ما نقش بسیار مهمی دارد و استفاده از آن همچنان رو به رشد و افزایش است. برنامه نویسی یک مفهوم انتزاعی است که باعث می شود ساخت ربات بیشتر قابل درک گردد.ساختار رباتیک برای کودکان بسیار ساده است و این سادگی موجب گسترش برنامه نویسی می شود.طراحی و ساخت ربات توسط کودک ، به او در درک نحوه کدنویسی و تأثیر آن در جهان واقعی در آینده کمک بسیار زیادی می کند. همچنین برخی از ربات ها ممکن است از رابط برنامه نویسی پیچیده تری برخوردار باشند که این ویژگی باعث می شود کودک مفاهیم تصویری ساده را در برنامه نویسی تجربه کند.

کاربرد رباتیک در مهندسی

اگرچه بسیاری از افراد به ساخته های دست کودک به عنوان یک قلعه و یا یک بنای مهندسی نگاه نمی کنند اما در واقع انجام این کارها توسط کودک موجب تمرین و پیشرفت او در مهارت های مربوط به رشته های مهندسی در آینده است.مهندسین چیزهای زیادی مانند ساختمان ها و ماشین ها و وسایل نقلیه را ساخته اند و کودکان از طریق آموزش رباتیک می توانند، اطلاعات زیادی را دررابطه با رشته های مهندسی کسب کنند و به شبیه سازی کارهای مهندسین بپردازند.آموزش طراحی و ساخت یک ربات به کودکان، درک مفاهیمی مانند طراحی و عملکرد ربات از طریق سرگرمی را برای آن ها امکان پذیر می کند و یک پاداش هیجان انگیزبرای آنان به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید