روبیک

روبیک چگونه باعث افزایش هوش می شود؟

روبیک چگونه باعث افزایش هوش می شود؟

نوشته ی تیاگاراجان، ژوئن ۲۰۱۶

از آنجائی که روش های بسیاری برای امتحان قابلیت های فضایی و حل مسائل وجود دارد، مکعب روبیک به عنوان یکی از رایج ترین راه حل ها به شمار می رود. مکعب مرسوم، ۶ وجه دارد که از ۹ خانه تشکیل شده که رنگ هر وجه متفاوت است. برای حل مکعب روبیک باید تمام خانه های یکرنگ را در یک وجه قرار دهید و این کار را برای تمام ۶ وجه تکرار کنید. این کار نه تنها برای فعال نگه داشتن ذهن بسیار مفید است، بلکه اهمیت هریک از حرکاتی که انجام می دهید، برای شما آشکار می سازد. کار کردن با روبیک به شما یاد می دهد تا به الگوها توجه کنید، آن ها را به خاطر داشته باشید و احتمالات را حذف کنید.

مکعب روبیک چیست ؟

مکعب روبیک از زمانی که در سال ۱۹۷۴ تولید شد، به عنوان پرفروش ترین اسباب بازی شناخته شده است. اطلاعات بسیار جالبی درباره ی مکعب روبیک وجود دارد. مخترع آن یعنی «ارنو روبیک» توانست در طول ۱ ماه مکعب روبیک را حل کند. روبیک در دوره های آموزشی که برگزار می کند، از مکعب روبیک به عنوان روشی جایگزین استفاده می کند تا روابط فضایی را به دانش آموزان آموزش دهد.

معکب روبیک

یکی از بهترین مزیت های روبیک این است که پازلی بی انتهاست. وقتی که روبیک را در دست می گیرید، به هیچ دفترچه یا کتاب راهنمایی نیاز ندارید. تمام اطلاعات در دست شما است و برخلاف پازل نیازی نیست که زمان بگذارید تا هدف طراح را کشف کنید.

اگر یک روبیک را بردارید و سعی کنید خودتان آن را حل نمایید، پس از آنکه جواب را یافتید، پرسش های زیادی که در سر داشتید، حل خواهند شد. تمام چیزی که نیاز دارید، تمرکز کافی، مقداری عزم و مهارت است. مشاهده، ساده ترین راه برای حل آن است. کار خود را با آزمایش کردن، توجه به الگوها و نتیجه گیری آغاز کنید. در این مورد، شانس هیچ نقشی ندارد. روش های بسیاری برای حل آن وجود دارد. هر زمانی که مکعب را برمی دارید تا آن را حل کنید، به راه حل های مختلفی دست پیدا می کنید.

حالا دوباره به پرسش اول بازمی گردیم: «آیا حل کردن مکعب روبیک باعث افزایش هوش انسان می شود؟» نظر بنده در این مورد مثبت است. یادگیری این روش به طور قطع باعث نمی شود تا بتوانید امتحان خود را پاس کنید اما مغزتان را فعال نگه می دارد و مطمئن باشید که همین طور خواهد ماند. همچنین، واکنش های ذهنی شما برای حل مسائل بهبود خواهند یافت. علاوه براین، درک شما از کل فرآیند حل مسائل بیشتر خواهد شد. لحظه ای که مشکلی برایتان پیش می آید، می توانید با اعتماد به نفسی بیشتر از قبل و بهتر با آن مشکل برخورد کنید.

یادگیری روبیک، مزیت های دیگری نیز دارد که که چندان شناخته شده نیستند و به صورت غیرمستقیم به افزایش هوش انسان کمک می کنند. یکی از این مزیت ها، هماهنگی دست با چشم است. به طور کلی، روبیک تمرکزتان را افزایش می دهد و به شما این اطمینان را می دهد که بتوانید افکارتان را سریع تر پردازش کنید. این فرآیند مستلزم هماهنگی بیشتر دست و چشم با سرعت افکارتان است. یادگیری روبیک به بهبود حافظه کوتاه مدت نیز کمک می کند.

هوش انسانی :

معکب روبیک

هوش انسان­ ۹ مرحله دارد. در درجه نخست، هوش فضایی یا بصری قابلیت تصویرسازی فضای دنیای حقیقی در ذهن مد نظر است. مکعب روبیک، پازلی مکانیکی و سه بعدی است که به شما کمک می کند تا روی هوش فضایی خود کار کنید. این هوش تنها به تصویرسازی در مغز محدود نمی شود. بلکه قابلیت های تحلیلی و انتزاعی را دربر می گیرد که مستلزم شناخت تصاویر و ارتباط دادن آن ها با سایر اشیاء اطراف آن است. به طور کلی، هوش فضایی در رشد قابلیت شناختی و بهبود تفکر و حافظه کمک کننده است. 

همان طور که عنوان شد، مکعب روبیک بدون شک به شما کمک خواهد کرد تا قابلیت های شناختی و حل مسائل خود را بهبود ببخشید. بعلاوه، یادگیری روبیک باعث می شود تا درس های بسیاری مانند صبوری، پشتکار و تمرکز در زندگی یاد بگیرید. تمام کاری که باید انجام دهید، این است که یک مکعب بردارید و شروع به حل آن کنید. برخی از افراد ممکن است زمان زیادی را صرف حل کردن روبیک کنند و بعضی هم طی چند دقیقه آن را حل خواهند کرد. صرف نظر از اینکه حل کردن آن چقدر طول می کشد، لذت رسیدن به راه حل، کاملا غیرقابل وصف است. این حس رضایتی است که دست کم باید یکبار آن را در طول زندگی خود تجربه کنید.

برگرفته از وب سایت https://www.chalkstreet.com/article/solve-rubiks-cube-for-a-better-mental-health/

یک نظر در “روبیک چگونه باعث افزایش هوش می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید