روبیک

اولین نمونه های مکعب روبیک

اولین نمونه های مکعب روبیک

اولین نمونه های مکعب روبیک

طرح مکعب روبیک در طول سال ها بسیار تغییر کرده است. طرح پازل های جدید از جمله مکعب های استاندارد مانند روبیک های ۴×۴ یا ۵×۵ و همین طور پازل های دارای اشکال مختلف همانند مکعب مستطیل و روبیک های هرمی همگی از طرح اصلی مکعب روبیک گرفته شده اند.

در ادامه به بررسی اولین نمونه­های روبیک می پردازیم.

 نمونه چوبی

ارنو روبیک، وسیله ای را طراحی کرد تا قوانین احتمال را به چالش بطلبد؛ او قصد داشت تا ابزاری اختراع کند که در عین اینکه به هم متصل هستند، تکه هایی مجزا و متحرک دارند و مکان آن ها قابل تغییر است. در «دانشکده هنرهای کاربردی و هنرهای دستی» بوداپست مجارستان از مکعب روبیک برای تشریح اشیاء سه بعدی به دانشجویان استفاده شده است.

 نمونه چوبی

اولین نمونه مکعب روبیک چوبی که در «نمایشگاه روبیک بیوند» به نمایش گذاشته شده است

اولین نمونه ­های روبیک، مربع­ های چوبی ساده­ ای بودند که با بندهای پلاستیکی و گیره کاغذ به هم متصل می شدند.

در واقع، مردی به نام «لاری نیکولز» پیش از این یک پازل ۲×۲ با طرحی بسیار ساده تر ابداع کرده بود که قطعات آن به جای بندهای پلاستیکی و گیره کاغذ با آهنربا به هم متصل می شدند. پس، این پازل به راحتی به ۸ خانه تقسیم می شد و تاحدی قابل حرکت بود. این مکعب ۲×۲ در سال ۱۹۷۲ یعنی دو سال قبل از ابداع پازل ۳×۳ توسط ارنو روبیک به ثبت رسیده است.

این نمونه­ های اولیه، سیر تکاملی روبیک ۲×۲ را نشان می دهند که اگرچه هدف روبیک از نظر فنی محقق شد، اما هنوز هم نمی توان تمام خانه ها را به طور کامل از هم جدا کرد. در روبیک ۲×۲ به هیچ نقطه مرکزی برای کنترل حرکات هر خانه نیاز نیست، پس، این نوع مکعب روبیک ۸ خانه دارد که دور یکدیگر و با مسیرهای حرکتی محدود حرکت می کنند.

اولین نمونه های مکعب روبیک

 

همچنین بخوانید:

روبیک چگونه باعث افزایش هوش می شود؟

 

پس از آن روبیک تصمیم گرفت تا «یک نقطه مرکزی» برای اختراع خود ایجاد کند. این نقطه مرکزی موجب شد تا پازلی بزرگ تر یعنی روبیک ۳×۳ ساخته شود. مکعب روبیک با وجود این مرکز متحرک به صورت مجزا به حرکت و چرخش درآمد. اولین نمونه پازل ۳×۳ در این تصویر نشان داده شده است. اگرچه نقطه مرکزی این روبیک بسیار ساده بود، اما طرح آن تفاوت چندانی با پازل های امروزی ندارد.

آخرین نمونه مکعب روبیک در سال ۱۹۷۴ ساخته شد. این نمونه به ثبت رسمی رسید و پس از آن طی قراردادی با شرکت اسباب بازی «آیدیل»  نخست در کشور مجارستان و سپس در سال ۱۹۸۰ در سطح جهان به فروش رسید.

این نمونه روبیک نسبت به نمونه اصلی که به سختی حرکت می کرد، نرم تر بود و راحت تر حرکت می کرد و گوشه های آن نیز بریده شده بود (از آنجائی که مکعب روبیک تاحدی بزرگ بود، روبیک اعتقاد داشت که گوشه های پازل باعث می شوند تا حجم آن بیشتر از حد معمول شوند).

اولین نمونه های مکعب روبیک

تا سال ۲۰۱۴ که این مدل و تمام نمونه های اولیه روبیک در «نمایشگاه روبیک بیوند» به نمایش در آمدند؛ نمایشگاهی که در «مرکز علوم لیبرتی» در نیوجرسی برگزار شد، اطلاعات بسیار کمی از روبیک در دسترس بود.

نمونه های عنوان شده در این نمایشگاه بسیار مورد توجه قرار گرفتند و به این ترتیب، اطلاعات بسیاری درباره این نمونه ها به دست آمد. نقاطی که روی بعضی از قسمت های روبیک ظاهر می شوند، پس از طراحی مجدد این معکب توسط روبیک ایجاد شدند.

برگرفته از وب سایت https://ruwix.com/the-rubiks-cube/first-rubiks-cube-prototype-invention/.

دیدگاهتان را بنویسید