چرتکه

اهمیت یادگیری چرتکه

اهمیت یادگیری چرتکه

احتمالا در گذشته با چرتکه کار کرده ­اید هرچند ممکن است به خاطر نیاورید. نسخه ­های اولیه این ابزارها، هنوز هم اسباب بازی­ هایی رایج هستند که در انجام محاسبات به کودکان کمک می­کنند. این ابزارها نقش بسیار مهمی در طول تاریخ ایفا کرده ­اند، اما هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان کاربرد دارند و در نحوه­ ی کار کردن کامپیوترهای امروزی اهمیت دارند.در ادامه این دلایل عنوان می ­شوند:

قدمت چرتکه

باوجود آنکه مقالات زیادی وجود دارد که قدمت محاسبات را نشان می­دهند، چرتکه، نخستین ابزار شناخته شده برای حل مسائل ریاضی به شمار می­ رود. آثار و شواهدی در دسترس است که نشان می­دهند، بسیاری از تمدن­ های باستان از جمله روم باستان، یونان، مصر، بین ­النهرین، چین، ایران، ژاپن، کره، هند و آمریکا از چرتکه استفاده می­کردند.

«چیپو» یکی از این ابزارهای قدیمی محاسباتی و شبیه به چرتکه است که «اینکاها» از آن استفاده می­کردند. در این ابزار، طنابی بلند وجود دارد که طناب های دیگری از آن آویزان هستند- اعداد و شمارش با گره نشان داده می­شوند.

نمونه ­ای از چرتکه­ های امروزی در کشور ژاپن استفاده می ­شود. امروزه، باوجود تمام پیشرفت­ هایی که در صنعت فناوری صورت گرفته است، استفاده از چرتکه همچنان در مدارس ژاپن به کودکان آموزش داده می­ شود. باور عموم این است که کار کردن با چرتکه باعث تحریک مغز می ­شود درحالی­که استفاده از ماشین حساب چنین مزیتی ندارد. بنابراین، در یادگیری بهتر و با کیفیت ­تر به کودکان کمک می­کند.

کاربرد چرتکه در دنیای حقیقی

چرتکه نه تنها ابزاری برای کودکان است، بلکه در نقاطی از دنیا، بسیاری از بزرگترها نیز برای انجام معاملات از این ابزار استفاده می­کنند. چرتکه بیشتر در مراکز تجاری، بازارها و نمایشگاه­ های روباز کاربرد دارد.

باوجود آنکه چرتک ه­ای که بسیاری از ما با آن­ها آشنایی داریم، بسیار ساده بود، اما چرتکه­ هایی هم در دسترس هستند که برای حل مسائل پیچیده ­تر ریاضی مانند درصد، کسر و جذر کاربرد دارند. ریاضیات اغلب با چرتکه به نابینایان آموزش داده می­ شود و حتی می­توانند نسبت به افرادی بینا سریع ­تر مسائل را حل کنند.

کاربردهای دودویی چرتکه

کدهای دودویی ۰ و ۱ که زبان کامپیوتر را تشکیل می­دهند، به راحتی روی چرتکه قابل نمایش هستند، در واقع، بسیاری از افراد، چرتکه را به عنوان اولین کامپیوتر می­شناسند.

چرتکه ­های دودویی با چرتکه های سنتی تفاوت دارند و از سه ردیف مهره تشکیل شده ­اند. چرتکه­ هایی دودویی برای آموزش و تشخیص کدهای سخت متوالی بدون استفاده از کامپیوتر و ایجاد کد کاربرد دارند. باوجود آنکه ممکن است چرتکه به عنوان اسباب بازی به کودکان آموزش داده می­ شود، اما تاریخچه ی تولید آن بسیار طولانی است.

دیدگاهتان را بنویسید